BADANIA METEORYTÓW
Polski Serwis Meteorytów

 

Ozdoba

Dzięki uprzejmości pracowników naukowych zajmujących się badaniami meteorytów przedstawiam Państwu poniższe unikalne teksty. Osoby zainteresowane umieszczeniem tu swoich materiałów proszone są o kontakt z autorem PSM.

Marek ŁODZIŃSKI - Sposoby odróżniania meteorytów od skał ziemskich

Mgr Marek Łodziński jest doktorantem w Zakładzie Mineralogii, Petrografii i Geochemii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przedstawiam Państwu jego tekst będący przeglądem metod stosowanych w badaniach meteorytów. Autor zajmował się takimi badaniami w odniesieniu do meteorytu Zakłodzie. (11/01)

Jacek SIEMIĄTKOWSKI - Petrografia chondrytu Baszkówka

Dr Jacek Siemiątkowski był pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego we Wrocławiu, jest przewodniczącym Komisji Naukowej Polskiego Towarzystwa Meteorytowego oraz miłośnikiem ptaków. Jestem rad, że mogę przekazać polską wersję mojego artykułu, za zgodą Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego i Redaktora Naczelnego Kwartalnika Geologicznego, miłośnikom meteorytów w Polsce. Uwaga - ze względów technicznych w załączonym materiale brakuje tabel oraz niektórych fotografii, tekst zachowano w wersji oryginalnej. (04/02)

Andrzej S.PILSKI - Skąd przybywają meteoryty?

Andrzej S.Pilski - astronom, kierownik Planetarium we Fromborku, członek założyciel The Meteoritical Society oraz Polskiego Towarzystwa Meteorytowego (PTM), autor wielu publikacji poświęconych meteorytom, w tym książki "Nieziemskie skarby" oraz katalogu "Meteoryty w zbiorach polskich". Autor jest laureatem nagrody im.Włodzimierza Zonna "Za popularyzację wiedzy o Wszechświecie" (1991r.). Załączony referat był wygłoszony podczas zjazdu członków PTM w Sosnowcu w dniu 09.11.2002r. (01/03)  

Andrzej KOTOWIECKI - Polskie zabytki wykonane z żelaza meteorytowego

Mgr Andrzej Kotowiecki z zawodu prawnik, prywatnie interesuje się meteorytami i tektytami, autor wielu publikacji na temat prawa własności do znalezionych meteorytów oraz o tektytach. Jest członkiem The Meteoritical Society w USA oraz członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, jest także stałym współpracownikiem Komisji Polarnych Nauk Humanistycznych i Społecznych przy Komitecie Badań Polarnych PAN. (06/03)

Agnieszka GURDZIEL - Wtórne fazy mineralne powstałe w wyniku wietrzenia meteorytów

Mgr Agnieszka Gurdziel jest członkiem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Zamieszczony tekst stanowi pracę dyplomową napisaną i obronioną w 2003r. na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego pod kierunkiem Prof. dr hab. Łukasza Karwowskiego. (08/03)

Andrzej KOTOWIECKI - Status prawny meteorytów znajdowanych na obszarach polarnych

Referat przygotowany na  XXIX Międzynarodowe Sympozjum Polarne Kraków 19 – 20 września 2003. Notatka o autorze znajduje się powyżej. (09/03)

Magdalena ŻMUDZKA - Rola wody i lodu wodnego w pozaziemskich procesach przemian minerałów w materii kosmicznej

Mgr Magdalena Żmudzka jest doktorantką prof. dr hab. Andrzeja Maneckiego w Zakładzie Mineralogii, Petrografii i Geochemii, Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Akademii Górniczo-Hutniczej, Al.A.Mickiewicza 30, 30-059 Kraków, e-mail: mazmudz@poczta.onet.pl (05/04)