PORADNIK POSZUKIWACZA
Polski Serwis Meteorytów

 

Ozdoba

W tym rozdziale znajdziesz trochę porad i ogólnych zasad przydatnych początkującym poszukiwaczom meteorytów oraz innych skarbów. Osobiście nie zajmuję się poszukiwaniem meteorytów (chyba, że polega to na wyszukiwaniu okazów ukrytych w gąszczu byle czego na giełdach minerałów) i dlatego materiały poniższe zostały przygotowane przez fachowców - dystrybutora detektorów metali - firmę Złote Runo (więcej w rozdziale Wykrywacze metali).

1. Przygotowanie do poszukiwań (punkty 1-3 wg materiałów firmy Złote Runo).

Detektor sam z siebie nie gwarantuje powodzenia w poszukiwaniu skarbów. Bardzo dużo zależy od obsługującego i aby osiągnąć sukces, należy wykazać się właściwym podejściem, postawą i techniką. Niektórzy poszukiwacze lekceważą przygotowania i planowanie przed wyjściem w teren, zaś podczas pracy w terenie nie wykazują dosyć cierpliwości i nie stosują właściwej techniki poszukiwań. Przygotowania należy rozpocząć od zdobycia możliwie wyczerpujących informacji geograficznych oraz o lokalnej historii i starać się je zrozumieć. Bardzo przydatne są dokładne mapy, te dawne i aktualne. Rozmiary i kompleksowość przygotowań, czyli ich ilość i jakość, będą głównym czynnikiem, decydującym o powodzeniu poszukiwań. Na poszukiwania najlepiej jest przeznaczyć cały dzień, od wczesnego ranka do wczesnego wieczora. Przed wyprawą upewnij się, czy posiadasz wszystko, co może być Ci potrzebne. Detektor należy sprawdzić i przygotować zapasowy komplet dobrych baterii. Niezbędna jest także ostra, mocna łopatka oraz ewentualnie sznurki i paliki  do prawidłowego oznakowania terenu.

2. Jak postępować w terenie.

Podczas poszukiwań wielu początkujących amatorów skarbów popełnia błąd, pędząc bez namysłu w nadziei szybkiego odkrycia cennego znaleziska. Tymczasem jest to raczej sposób na przeoczenie wielu ciekawych obiektów. I na odwrót, jeżeli teren zostanie fachowo podzielony i oznakowany, sprawdzony powoli oraz całkowicie, to szansa odnalezienia nawet niewielkich obiektów będzie bardzo duża. Pamiętaj! Bądź CIERPLIWY i STARANNY. Nie zabieraj się do przeszukiwania zbyt dużej powierzchni. Wyznacz teren, którego sprawdzenie jest realne i zrób to dokładnie. Pozaznaczaj miejsca, w których detektor coś zasygnalizował i stopniowo powiększaj obszar w taki sposób, aby nic nie pominąć i nie robić pomiarów dwa razy w tym samym miejscu.

Głowicę detektora należy utrzymywać możliwie blisko gruntu. Najlepsze jest "prasowanie" powierzchni talerzem głowicy. Rzeczywista głębokość detekcji odpowiada wtedy nominalnej. Powolne i uważne prowadzenie badań umożliwia odróżnienie nawet bardzo słabych sygnałów oraz szybkich zmian sygnału. Dzięki temu skuteczność wykrywania jest znacznie większa. Techniki maksymalnego wykorzystywania detektora nie można nauczyć się w ciągu jednego dnia. Aby rozpoznawać różne rodzaje sygnału, potrzebne jest duże doświadczenie. Wytrawny poszukiwacz, na podstawie tego co usłyszy, jest w stanie określić rodzaj obiektu jeszcze przed wykopaniem go z ziemi. W celu wstępnego zorientowania się, jak pracuje detektor, można potrenować w swoim ogrodzie, na polu itd. ukrywając w ziemi, różne metalowe przedmioty i następnie próbując je odnaleźć.

3. Dekalog poszukiwacza skarbów.

1. Nie działaj na terenie zabytków lub w miejscach będących przedmiotem badań archeologicznych. 2. Nie pozostawiaj po sobie nieporządku. Wyjęcie z ziemi małej monety lub innego przedmiotu o niewielkich wymiarach z głębokości kilku centymetrów nie wymaga wykopywania dołu. Używaj ostrej łopatki lub noża do wykrojenia regularnego placka ziemi, wyciągnij przedmiot i włóż ziemię lub darń z powrotem na miejsce tak, aby nawet nie można było poznać, że ktoś tam kopał. 3. Pomóż utrzymać kraj i przyrodę w czystości i pomóż sobie. Nakrętki i kapsle od butelek, folia aluminiowa, puszki po napojach - są ostatnimi rzeczami, które jako poszukiwacz mógłbyś wyrzucać. Za rok może się zdarzyć, że będziesz je znowu wykrywał. Wyświadcz przysługę społeczeństwu i sobie, weź ze sobą przynajmniej kilka takich odpadków i wyrzuć je do najbliższego śmietnika. 4. Nie wdzieraj się do cudzych posiadłości. Zanim zaryzykujesz wejście na teren prywatny, zapytaj o pozwolenie. 5. Informuj o wszelkich niezwykłych odkryciach o charakterze historycznym lokalne muzeum lub władze administracyjne. Jeżeli przypadkowo odkryłeś miejsce lub obiekt o znaczeniu archeologicznym, to poproś o pomoc eksperta. 6. Jeżeli natrafisz na niewypały, niewybuchy lub starą amunicję to NIE DOTYKAJ ich. Oznacz starannie miejsce i natychmiast zawiadom policję. Wykopanych przypadkowo nabojów w żadnym przypadku nie należy pozostawiać na powierzchni, gdyż mogą je znaleźć dzieci. Unikaj takich miejsc, o których wiesz, że były terenem intensywnych działań wojennych. 7. Stosuj się do przepisów prawa i o cennych znaleziskach zawiadamiaj policję lub administrację państwową. 8. Przestrzegaj zwyczaje obowiązujące na wsiach. Nie zostawiaj otwartych zagród, nie strasz zwierząt i nie niszcz zasiewów. 9. Nie ukrywaj się przed ludźmi, którzy zechcą dowiedzieć się co robisz i jak działa detektor. Bądź przyjacielski. Możesz od nich uzyskać pożyteczne informacje o ciekawych miejscach. Jeżeli spotkasz innego poszukiwacza - przedstaw się. Wiele można skorzystać wymieniając wzajemnie swoje doświadczenia. 10. Pamiętaj, że gdy poszukujesz skarbów ze swoim detektorem, to jesteś przedstawicielem całej społeczności poszukiwaczy. Nie przynoś im wstydu i nie rób złej opinii.