IV KONFERENCJA
METEORYTOWA PTM
Polski Serwis Meteorytów

 

Ozdoba


W dniach 7 - 9 kwietnia 2006r. w Warszawie i Wyszkowie odbyła się IV Konferencja Meteorytowa PTM oraz Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Zapraszam do zapoznania się z relacją i obejrzenia fotoreportażu z Konferencji. 


Relacja Agnieszki Jastrzębskiej i Agnieszki Gurdziel 

W dniach 7-9 kwietnia w Warszawie i Wyszkowie odbyła się czwarta  Konferencja Meteorytowa Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, a także połączone z nią Walne Zebranie członków PTM. Tym razem w skład Komitetu Organizacyjnego weszli: prof. dr hab. A. Manecki z AGH w Krakowie, prof. dr hab. Ł. Karwowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr J. Biała z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, dr M. Stępisiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz J. W. Kosiński.

Konferencję w piątkowe południe otworzyli profesor Andrzej Manecki oraz Janusz Kosiński, którzy po powitaniu wszystkich przybyłych do auli Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawili w kilku słowach plan referatów i zajęć terenowych, mający obowiązywać przez najbliższe trzy dni.

Na dobry początek, jeszcze przed obiadem w referacie wygłoszonym przez dr inż. Annę Karczemską przedstawione zostały zastosowania spektroskopii ramanowskiej do badania minerałów meteorytów. Następnie dr Jadwiga Biała zapoznała uczestników konferencji z podstawowymi wiadomościami na temat dysków protoplanetarnych. Po smacznym obiedzie powróciliśmy na aulę, aby dalej kontemplować nad zagadnieniami związanymi z meteorytyką. W drugiej części sesji referatowej, usłyszeliśmy o nowych znaleziskach dokonanych przez pana Krzysztofa Sochę na terenie rezerwatu Meteoryt Morasko, o czym opowiedział nam profesor Andrzej Muszyński. Dalej profesor Hieronim Hurnik przypomniał historię podboju Marsa. Referat zawierał sporą ilość informacji związanych z rozwiązaniami technicznymi zastosowanymi w przeprowadzonych  w czasie ostatnich 45 lat misji marsjańskich, zarówno zwieńczonych sukcesem, jak i (w większości) tych, które zakończyły się porażką.

Kolejnym punktem programu tego dnia było zwiedzanie Muzeum Wydziału Geologii UW. Jego kierownik, dr Marek Stępisiewicz niezwykle ciekawie i szczegółowo opowiadał nam o historii Uniwersytetu, Muzeum i mieszczących się w nim okazów. Mieliśmy szansę obejrzeć wiele eksponatów z obszernej kolekcji meteorytów, ale także przyjrzeć się wystawionym w gablotach pięknym minerałom oraz skamieniałościom.

Po zakończeniu zwiedzania, autokarem oraz kilkoma samochodami przez zakorkowaną stolicę przebiliśmy się na trasę prowadzącą do Wyszkowa, i tam rozmieszczeni zostaliśmy w pokojach Ośrodka Szkoleniowo-Noclegowego ZDZ w Wyszkowie. Po krótkim czasie na odświeżenie i zjedzenie kolacji rozpoczęło się spotkanie kolekcjonerów otwarte dla publiczności, którą okazała się w większości wyszkowska młodzież. Licealiści z zainteresowaniem słuchali doświadczonych kolekcjonerów, którzy chętnie dzielili się z nimi swoją niezwykle obszerną wiedzą. Oprócz bogatej kolekcji meteorytów prezentowanych przez m.in. Marcina Cimałę oraz Kazimierza Mazurka, swoje wyroby – oprawione w złoto meteoryty, w tym hit sezonu – obrączki z meteorytem - wystawił także Sławomir Derecki. W dokonywaniu transakcji kolekcjonerom nie przeszkodziła nawet krótka awaria oświetlenia – wymiany pieniężno-meteorytowej dokonywano przy świetle latarek.

Część grupy, mimo chłodu panującego na zewnątrz, do oficjalnego programu tego dnia postanowiła dodać jeszcze jeden punkt, tj.: wieczorną przechadzkę. Spacerując spokojnymi ulicami Wyszkowa oraz podwyszkowskich wsi m.in. wymienialiśmy się doświadczeniami kolekcjonerskimi, oglądaliśmy wspaniałe rozgwieżdżone niebo, obserwowaliśmy majestatyczny pożar w oddali, wspominaliśmy stare dobre czasy itd…. Po powrocie „na pokoje” kontynuowano międzypokoleniową integrację w czasie tradycyjnej już degustacji domowej roboty trunków, wśród których największym wzięciem cieszył się niejaki „Szyszkin”, wykonany przez prawdziwego znawcę tematu, pana Strzeję oraz posiadająca nieco mniej tzw. „polotu” – „Pigwówka”, roboty pana Rajcherta.  

Drugi dzień konferencji zapowiadał się nie mniej ciekawie. Po pożywnym śniadaniu rozpoczęła się kolejna sesja referatowa. I tak, na początek profesor Wojciech Stankowski opowiedział o geologicznych implikacjach upadku materii pozaziemskiej, wzbudzając ożywioną dyskusję na temat zwiększania się średnicy Ziemi i konsekwencjach tego zjawiska. Następnie profesor Karwowski wygłosił referat przygotowany razem z panami Łukaszem Bandurem i Marcinem Mazurem, dotyczący znalezienia meteorytu Święcany. Przed krótką przerwą na kawę wystąpił także pan Kosiński, który zapoznał nas z historią prawdopodobnego spadku meteorytu w Gaju k. Wyszkowa oraz planowanymi pracami poszukiwawczymi na tym terenie. Ostatnią na tej konferencji sesję rozpoczęło wystąpienie Agnieszki Gurdziel, która opowiedziała o wstępnych wynikach badań wietrzenia meteorytu Pułtusk, po czym druga z Agnieszek z zespołu profesora Karwowskiego (Agnieszka Jastrzębska) przedstawiła zmiany szokowe, jakie zachodzą w meteorytach żelaznych w przestrzeni kosmicznej oraz w czasie zderzenia z Ziemią. Podsumowania poszukiwań meteorytów przez Meteorytową Grupę Poszukiwawczą PTM-u, podjął się niezmiernie aktywny jej uczestnik, pan Zbigniew Tymiński. Natomiast oczekiwanym z zaciekawieniem już od poprzedniego poranka referatem-niespodzianką, okazała się foto-relacja z poszukiwań meteorytów na pustyni w Omanie, połączona z oglądaniem przywiezionych znalezisk.

Po wyśmienitym obiedzie, syci i zadowoleni, wsiedliśmy w autokar, który idealnie prostą drogą jeszcze z czasów napoleońskich zawiózł nas do Pułtuska. W tym pięknym mieście zwiedziliśmy Muzeum Regionalne, katedrę oraz zamek, choć piękna wiosenna pogoda kusiła raczej do odłączenia się od grupy i zapoznania się z okolicami rynku we własnym zakresie. Kolejnym przystankiem na naszej trasie, po przejechaniu przez obszar spadku meteorytu Pułtusk, były pola w Obrytem, leżące nad szeroko rozlaną Narwią. Tam mimo usilnych poszukiwań, namiętnego wymachiwania wykrywaczem oraz uwiązanymi na sznurkach magnesami nie udało się znaleźć nic bardziej godnego uwagi niż łuski z broni maszynowej czy odłamki średniowiecznych naczyń. Nie zniechęceni tą niewielką porażką, wróciliśmy do Wyszkowa, gdzie niebawem rozpoczął się uroczysty bankiet z udziałem zaproszonych gości, w tym przedstawicieli sponsorów naszej konferencji (tj.: Starostwa Powiatowego oraz Banku Spółdzielczego z Wyszkowa, firmy Rexam Szkło Wyszków S.A., AGFA Image Center - B. Babis oraz POAG - J.W. Kosiński, również z Wyszkowa). Jak zwykle przy takich okazjach, w miłej, niemalże rodzinnej atmosferze prowadzono rozmaite dyskusje i planowano przyszłe wyprawy poszukiwawcze, żartowano, śmiano się... Degustowano również najnowsze, nazwijmy je, „kultowe wytwory rodzimej kuchni” - eksperta w osobie pana Stanisława Jachymka oraz pana Kazimierza Kwaśnego. Zabawa oczywiście przeniosła się do pokojów prywatnych. Tam, w nieco luźniejszej atmosferze, kontynuowano rozmyślania na tematy meteorytowe i inne bliskie sercu każdego uczestnika konferencji. (Np. m.in. zmagano się z łamigłówką, jaką uraczył nas Michał Kosmulski. Sztuka rozwikłania łamigłówki  nikomu się nie udała, a kolega Michał stanowczo odmówił podania klucza do jej rozwiązania).

W niedzielę po śniadaniu rozpoczęły się obrady Walnego Zebrania członków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, którym przewodniczyła dr Jadwiga Biała. Po wysłuchaniu sprawozdania z działalności Towarzystwa w zeszłym roku wybrano nowe władze PTM-u. Tym razem w porządku obrad pojawiło się kilka spraw wzbudzających spore emocje u uczestników. Udało się jednak dojść do zadowalających wniosków i rozwiązań i w ten sposób IV Konferencja Meteorytowa Polskiego Towarzystwa Meteorytowego powoli zaczęła przechodzić do historii.

Żegnając się, jej uczestnicy już umawiali się na kolejne mniej lub bardziej oficjalne spotkania we własnym gronie. I tak rozjechaliśmy się ok. południa, już teraz nie mogąc się doczekać następnej takiej okazji do spotkania.


Zarząd PTM dziękuje panu Januszowi W.Kosinskiemu za ogromny wkład w organizację IV Konferencji Meteorytowej PTM.


Fotoreportaż autorstwa Jarosława Bandurowskiego / Część oficjalna


Otwarcie Konferencji Nasze dwa słoneczka
W auli Przed Wydziałem Biologii UW
W Muzeum Wydziału Geologii UW Wojna światów...
Spotkanie kolekcjonerów Kolekcjoner i kolekcjonerki
Chondra Zaopatrzenie
Referat prof. Wojciecha Stankowskiego Słuchacze
Referat Agnieszki Gurdziel Referat Agnieszki Jastrzębskiej
 Referat Zbyszka Tymińskiego Referat niespodzianka
Na wycieczce w okolicach Pułtuska "One gdzieś tu musiały spaść..."
Poszukiwania wiatru w polu Sponsor i organizatorzy
Bankiet Walne Zebranie PTM

Część nieoficjalna


Łamigłówka Marcin i jego butelki

Część całkowicie nieoficjalna


Agnieszka prorokiem Agnieszka wstydliwa
Agnieszka spragniona Agnieszka pobożna
Agnieszka złośnica Agnieszka zadowolona :-)

J.Bandurowski / PSM / 10.04.2006r.

powrót do menu // do góry