Odznaka Towarzystwa

   

POLSKIE TOWARZYSTWO METEORYTOWE

SPOTKANIE CZŁONKÓW - SOSNOWIEC 2003


     

  Opracował: J.Bandurowski

W dniu 8 listopada 2003r. odbyło się kolejne spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Miejscem spotkania była siedziba naszego Towarzystwa - Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Zjazd towarzyszył XXXII Międzynarodowej Wystawie i Giełdzie Minerałów oraz Skamieniałości.

Do Sosnowca przyjechało, podobnie jak w ubiegłym roku, 15 członków Towarzystwa:  J.Bandurowski, S.Ciechanowicz, A.Gurdziel, T.Jakubowski, A.Janus, Ł.Karwowski, K.Mazurek, R.Mularczyk, E.Pacer, G.Pacer, A.Pilski, Ł.Smuła, J.Strzeja, S.Zawada, Z.Zawada.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania giełdy minerałów i jej największej atrakcji w postaci dużego stoiska Elżbiety i Grzegorza Pacerów. Stoisko oferowało duży wybór meteorytów różnych typów rozmieszczonych w pięciu gablotach, w tym. m.in. takie ciekawostki jak – świeżo sklasyfikowane księżycowe Dhofary 908 i 910 z Omanu, rosyjski meteoryt Dronino – duże płyty (ciekawy ataksyt znaleziony w lipcu 2000r. w okolicy Riazania przez poszukiwacza grzybów, spadł jako duży deszcz meteorytów, do tej pory odnaleziono ponad 250 fragmentów), Thuathe H4/5 - duże kamienie przypominające bryły węgla (obfity deszcz meteorytów kamiennych w afrykańskim Lesotho z 21.07.2002r., zaraz po spadku zebrano około 600 czarnych kamieni) i wiele, wiele innych. Pełny opis stoiska >>> 

W południe odbyło się dwugodzinne zebranie członków Towarzystwa, podczas którego omówiono kilka aktualnych spraw organizacyjnych, w tym m.in. problem niskiego zaangażowania członków w realizację zadań statutowych Towarzystwa oraz pomysł planowanego na przyszły rok połączenia składki członkowskiej z prenumeratą kwartalnika „Meteoryt” (pomysł spotkał się z przychylnym przyjęciem). Ogłoszono także powstanie nowego projektu PTM w postaci utworzenia ogólnopolskiego spisu literatury poświęconej meteorytom, realizacją którego zajmie się Agnieszka Gurdziel. 

Kolejnym punktem zebrania było omówienie postępów w przygotowaniach do budowy pierwszej polskiej stacji bolidowej. Historię i zasadę działania sieci bolidowych w Europie i na świecie oraz korzyści płynące z budowy polskiej stacji omówił J.Bandurowski. Od czasu Seminarium Meteorytowego w Olsztynie (kwiecień 2003r.) nadzorem nad tym projektem zajmuje się zespół w składzie – dr Stanisław Ciechanowicz, Zbigniew Tymiński, Szymon Kozłowski i Jarosław Bandurowski. Koszt stacji zbudowanej na podstawie własnego projektu oszacowano na minimum 3tys.zł. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami, które poczynił S.Kozłowski stacja może stanąć w Zielonej Górze na terenie jednego z obiektów Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zebranie zakończyło się wygłoszeniem przez prof.Łukasza Karwowskiego referatu pt.„Nowe meteoryty afrykańskie z kolekcji Marcina Cimały”. Profesor Karwowski zajmuje się badaniem i klasyfikacją kilku anonimowych meteorytów pochodzących z Maroka, które zostały sprowadzone do kraju przez M.Cimałę. Referat był bogato ilustrowany ciekawymi zdjęciami. Można było także zobaczyć zdjęcia orientowanych okazów Gao-Guenie oraz obrazy mikroskopowe tego meteorytu.

Po południu członkowie PTM mieli możliwość obejrzenia pod mikroskopem płytek cienkich (szlifów) następujących meteorytów, które zostały wypożyczone od Andrzeja S.Pilskiego: Millbillillie EUC, Łowicz MES, Allende CV3, Zegdou H3, Selma H4, Pułtusk H5, Gold Basin L4, Marlow L5, Mt.Tazerzait L5, L’Aigle L6. Pobyt w pracowni mikroskopowej obfitował także w ożywione dyskusje na interesujące nas wszystkich tematy meteorytowe.

Dzień zakończył się udziałem w sesji popularnonaukowej, podczas której wygłoszono dwa referaty - dr Włodzimierz Łapot, Uniwersytet Śląski – Wydział Nauk o Ziemi „Kanadyjskie diamenty” oraz dr Jakub Jirasek, Vysoka Skola Banska w Ostravie „Wełtawity z Republiki Czeskiej” (tyt.oryginalny – „Vltaviny – prirodni skla z Ceske republiky”). Miłośników meteorytów zainteresował oczywiście głównie referat poświęcony tektytom, który został wygłoszony w prawie całkowicie zrozumiałym dla nas języku czeskim. Autor przytoczył podstawowe informacje na temat tektytów i ich występowania na świecie oraz u naszych południowych sąsiadów. Można było obejrzeć zdjęcia ilustrujące legalną i nielegalną (tektyty są własnością państwa) eksploatację złóż Wełtawitów (największe koncentracje tych tektytów dochodzą do 50g na metr sześcienny). Można było również dowiedzieć się i zobaczyć jakie są różnice pomiędzy Wełtawitami czeskimi i morawskimi. Referat był znakomicie ilustrowany fotografiami.

Spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Meteorytowego w Sosnowcu należy uznać za bardzo udane, szkoda tylko, że spośród 57 członków Towarzystwa przybyło zaledwie 15 osób. 

   

 Jarosław Bandurowski PSM, 11.11.2003

Foto - J.Bandurowski   Foto - J.Bandurowski
1.Spotkanie w sali wykładowej   2.Refarat prof.Ł.Karwowskiego
Foto - J.Bandurowski   Foto - J.Bandurowski
3.T.Jakubowski w pracowni mikroskopowej   4.Seweryn Zawada - członek junior
Foto - J.Bandurowski   Foto - J.Bandurowski
5.Elżbieta Pacer, Andrzej S.Pilski, Grzegorz Pacer   6.Stoisko meteorytowe Państwa Pacerów
 
7.Sieć bolidowa w Europie z zaznaczeniem planowanej stacji w Zielonej Górze
źródło - http://solarsystem.dlr.de/PG/EN/ 
  8.Dieter Heinlein i niemiecka stacja nr 45
źródło - http://www.meteorites.de/