Polskie Towarzystwo Meteorytowe

 
 
Identyfikacja znalezionych okazów podejrzewanych o meteorytowe pochodzenie

Polskie Towarzystwo Meteorytowe nieodpłatnie przeprowadza weryfikację okazów podejrzewanych przez ich znalazców o pozaziemskie pochodzenie.
W celu zminimalizowania nakładu pracy i kosztów związanych z wysyłaniem i identyfikacją próbek prosimy o postępowanie zgodnie z zamieszczonymi poniżej sugestiami
(krok 1, później krok 2, a jeśli to konieczne – krok 3).
 
 

Krok 1 (poszukaj w internecie informacji o swoim znalezisku)

Prosimy w pierwszej kolejności, abyś zapoznał się z informacjami znajdującymi się w zakładce "Meteoryty" i sprawdził czy okaz posiada typowe cechy charakterystyczne dla meteorytu lub niektóre z nich. Jeśli ktoś z Twoich znajomych interesuje się geologią pokaż mu swój okaz. Może w Twojej okolicy odbywają się giełdy minerałów (terminarz) – spotkasz tam ludzi, którzy pomogą Ci we wstępnej identyfikacji.
  W internecie jest wiele stron, gdzie można obejrzeć zdjęcia meteorytów oraz kamieni tylko podobnych do meteorytów (pseudometeoryty). Sprawdź czy już ktoś wcześniej nie znalazł kamienia podobnego do Twojego i zaoszczędź sobie kosztów, a nam czasu.
  Ważne: jeśli okaz posiada choć jedną cechę wskazującą na jego ziemskie pochodzenie – na pewno nie jest on meteorytem!

 
 
W ponad 90% przypadków można dokonać wiarygodnej identyfikacji na podstawie fotografii – bez potrzeby wysyłania do nas od razu całego okazu!
 
 

Krok 2 (zrób zdjęcia i nam wyślij)

Jeżeli nadal uważasz, że znaleziony okaz może być meteorytem przyślij nam jego zdjęcie, a najlepiej kilka w różnych ujęciach. W miarę możliwości spróbuj odsłonić fragment wnętrza i również je sfotografuj (większość aparatów ma funkcję "makro"). Wskazane jest, abyś zrobił zdjęcia w świetle naturalnym oraz umieścił w polu widzenia obiektywu jakiś przedmiot o znanej wielkości (np. pudełko zapałek, ołówek, linijkę). Zdjęcia prześlij na jeden z podanych niżej adresów e-mail. Dołącz w e-mailu opis kamienia, jego orientacyjną wagę, informację o okolicznościach i miejscu znalezienia (rejon kraju, powiat, gmina itp.) oraz koniecznie zaznacz czy przyciąga magnes.
  Ważne: zdjęcia powinny być ostre, wykonane w świetle naturalnym, tak by oddać naturalny kolor okazu (raczej nie z telefonów komórkowych). Wystarczą nam 3–5 zdjęć, na których widać okaz możliwie z różnych stron.

Adresy e-mail, na które można wysłać zdjęcia podejrzanych okazów. Wybierz jeden z nich!

 (w adresach e-mail należy usunąć spacje przed i po znaku @ – zabezpieczenie przed programami spamerskimi)
 

 

Krok 3 (w przypadku wątpliwości poprosimy Cię o przesłanie fragmentu do analiz)

Jeżeli w wyniku naszych oględzin fotografii uznamy, że okaz jest interesujący i potencjalnie może być meteorytem lub nie potrafimy tego wykluczyć, poprosimy Cię, abyś wysłał próbkę do zbadania. Przygotowując próbkę postępuj wg opisanych poniżej zasad. Po otrzymaniu próbki udzielimy informacji na temat wyników przeprowadzonej identyfikacji.

 
Zasady przygotowania próbki

Należy odłupać lub odciąć kilkugramowy fragment okazu ze strefą zewnętrzną, ewentualnie skorupą. Opisać zawartość przesyłki w celu łatwiejszej identyfikacji próbek. Proszę załączyć również adres nadawcy, telefon, e-mail, można też dodać zdjęcie i podać wagę okazu.

Adresy, na które można wysłać próbki podejrzanych okazów.

Uwaga: nie zwracamy nadesłanych próbek!


Identyfikacja może potrwać (!), gdyż niektórzy eksperci są zaangażowani w swoje prace naukowe.

Stronę przygotował: Jarosław Bandurowski i Marek Woźniak