PTMet Partnerem wystawy „499 sekund”

Galeria ART WALK jest zewnętrznym pawilonem, który stanowi część przestrzeni parku miejskiego pośród wysokościowców. Kontakt ze sztuką odbywa się poprzez wgląd w kolejne owalne witryny. Zwiedzanie jest pewnego rodzaju spacerem.

https://media.ghelamco.pl/

W tej scenerii Karolina Wlazło-Malinowska i Agnieszka Słodownik stworzyły cykl obrazów (1 obraz – 1 witryna), które ogląda się wraz odsłuchaniem narracji trwającej 499 sekund, czyli niespełna 8,5 min. Tematem jest Kosmos i nasza w nim obecność. Rodzaj refleksji z elementami nauk ścisłych.
Wystawę tę należy porównać do seansu w planetarium, w którym widz odsłuchuje narratora, a wzrok podąża za zmieniającym się na sklepieniu widokiem nocnego nieba.

W planetarium statycznie, tu dynamicznie przemieszczając się wraz ze słuchaną audycją.
W pierwszym oknie znajdują się dwuwymiarowe kody kreskowe, uruchamiające aplikację na smartfonach umożliwiającą jej odsłuchanie.

Wystawa stała się dość nieoczekiwanym elementem popularyzacji meteorytyki, gdyż w jednej z witryn znajduje się meteoryt znaleziony przez Chrisa w 2021 roku w Warszawie i Mapa Spadków Materii Kosmicznej w Polsce. Nie rzecz w realności i aktualności tego fragmentu ekspozycji. Istota w pobudzeniu wyobraźni. Witryna ta pięknie zachęca do zainteresowania się materią z Kosmosu.

Podczas otwarcia p. Karolina Wlazło-Malinowska wyraźnie wspomniała w ciepłym słowie, że partnerem wystawy jest Polskie Towarzystwo Meteorytowe.
Oczekiwała kol. Marka Woźniaka, odszukując go głośno wśród zgromadzonych.

Ze swojej strony mogę dodać, że spotkanie koktajlowe, które odbyło się w siedzibie fundatora galerii, firmy Ghelamco, na 41 piętrze budynku Warsaw Spire, przebiegało z wielkim zainteresowaniem tyczącym meteorytów. Odczułem to poprzez liczne pytania i rozmowy, szczególnie od osób już z kolejnego, dużo młodszego pokolenia.

Serdecznie zapraszam na wystawę, tylko 8,5 minuty.

Pozdrawiam
Wiesław Czajka

Wystawa 499 sekund
Agnieszka Słodownik, Karolina Wlazło-Malinowska z udziałem Marty Krześlak i Arkadiusza Rataja
8 grudnia 2022 – 28 lutego 2023, Galeria Art Walk, Plac Europejski, Warszawa
Współpraca: Wiesław Czajka, Chris Hernandez, Organizator: fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco